Reference kajaková škola

Kajaková škola USD, Salza, Soča

2020-2023
Lenka Bednářová

Majkl s Pivasem jsou prostě Borci! 
Jezdím s nimi už nějaký ten pátek a vždycky je to zážitek! Jejich nadšení, profesionalita, ale i přátelský přístup je perfektní. Člověk se toho spoustu naučí a ještě zažije kopec srandy. Snad všichni se musí na jejich akce těšit a odjíždět s úsměvem od ucha k uchu.
Od hodně lidí slýchám chválu na moje (prý hezké) ježdění. Takže... Tímto vám chci MOC poděkovat, jelikož je to jen a jen vaše práce! Jen díky vám jsem se dostala na místa, o kterých jsem ani nesnila, a jen díky vám jsem zjistila kolik možností voda vlastně přináší. 

Není co vytknout. Dávám deset z deseti. :-)

Lenka

___________________________________________________________________________

Kajaková škola USD

srpen 2023
Martin Kříž

Byl jsem na kurzech Inge-Outdoor 2x na kajaku a v obou případech velká spokojenost. Vyzdvihl bych hlavně profesionalitu a výbornou atmosféru, kterou kluci umí vytvořit.
Z kurzu jsem se vždycky vrátil s tím, že jsem se na kajaku hodně posunul a přitom atmosféra byla taková, jako bych byl s partou jen tak na vodě. Těším se na příště.

Plaťas

____________________________________________________________________________

Kajaková škola USD

Září 2023

Mariana Steinová

Před rokem jsem byla v Praze na kajakářském kurzu. Po něm jsem si řekla, že kajak rozhodně není pro mě, že je to těžký, jsem stresař a ten strach mě brzdí a že jsem stará na to začínat něco nového.
Letos mě kámoška překecala, ať to ještě zkusíme v Českém Vrbném s klukama z Inge-Outdooru na doporučení našich průvodců z CK Povoda.
Lepší rozhodnutí jsem nemohla udělat. Jsem fakt hroznej posera, ale oba kluci svým přístupem vymáčknou ze všech to nejlepší, co v nich je.
Ten progres za dva a půl dne byl neuvěřitelnej. Na konci jsme jako začátečníci sjížděli a traverzovali i peřej, na kterou jsme se první den dívali ze břehu a děsila nás od pohledu :D
Večerní promítání a komentování našich výkonů je fakt hodně přínosné, vidíte vaše chyby a další den se soustředíte na jejich odbourání.
S klukama je navíc sranda, s ničím se moc nemažou a přesto se s oběma cítíte fakt dobře a jakoby jste je znali x let.

Shrnuto podtrženo - jděte do toho, fakt to stojí za to :) 

Mariana

__________________________________________________________________________

Kajaková škola USD

květen 2023
Lenka Gombíková

Ahoj Michale a Radku, děkuji za zaslání videí z kurzu, doma si je proberu a porovnám s videi z roku 2022 :-)
Díky moc za super víkend, stále je se co učit a s vámi je ta škola i zábavná :-)

Doufám, že se příští rok zas trefím časově do vašeho kurzu.

Ahoj Lenka

______________________________________________________________________

Kajaková škola USD

květen 2022

Lucie Šrámová

Za mě to byla nejlepší volba! Moc se mi líbilo jak jste nám úplné začátky kajakování podali v zábavné formě a odbourali strachy z možného plavání. Taky jsem hodně ocenila večerní videorozbory, kdy mi dost pomohlo sama sebe vidět a chyby si lépe uvědomit. Váš přístup ve mně probudil chuť se do tohohle sportu více ponořit a za to velký dík!

Doporučuju vás kudy chodím, tak snad zas někdy!

Lucka.

_____________________________________________________________________________________

Kajaková škola na USD České Vrbné

září 2022

Ladislav Pošmura

Když máte u instruktorů Pivase a Majkla po deseti minutách pocit, že se znáte několik let, nemůže kurz kajaků dopadnout špatně. A taky nedopadl, bylo to skvělý. Kluci kombinují lehkou přísnost, aby vás něco naučili, s pohodovým přístupem, který jako vyděšený začátečník fakt potřebujete. Pokud vypadnete z lodi, zachrání vás, pokud chcete zajít večer do baru na pivo, nenechají vás v tom samotné. Kajakový kurz byl pro naší asi desetičlennou partu holek a kluků zážitkem, soubojem se strachem, fyzickým zápřahem i převelikou legrací.

Láďa

___________________________________________________________________________________________________

Kajaková škola USD

květen 2021

Lucie Medková

Díky moc za videa, díky moc za celý víkend!
Četla jsem si před kurzem reference na Vás a už se nedivím, že jsou to samé superlativy! Jste báječní, profesionální, milí ... jedním slovem SKVĚLÍ! Budu z tohoto víkendu ještě dlouho žít,  myslet na Vás a doufat, že se zase potkáme.
Ještě jednou DÍKY, krásné léto,

Lůca 

____________________________________________________________________________

Kajaková škola USD České Vrbné

září 2021
Petra Horáčková

Moc se mi líbil individuální přístup instruktorů, jak na vodě, tak při detailním celovečerním videorozboru. Kluci našli dostatek času a trpělivosti každému vysvětlit, na čem a jak zamakat. Umí skvěle poradit i motivovat. Spousta hodin konstruktivní kritiky u videa, piva a grilu i pilování techniky na kanále mě hodně posunulo.

Příjemná, kamarádská atmosféra, víkend utekl jak voda a já už se těším na další kurz.

Petra

____________________________________________________________________________

Kajaková škola USD, Salza

září 2020

Nela Kukačková

Je mi 36 let, jsem vdaná, máme tři malé děti, 2 psy. Z vody, adrenalinu i jízdy na kajaku mám strach. A přesto se už nemůžu dočkat, až začne sezóna, Ondra pustí kanál a vyrazíme s Majklem a Pivasem na vodu. Mám za sebou první rok s kajakem. Manžel jezdí už pár let a když jsem jednou lehce neopatrně připustila, že bych to možná zkusila, byla jsem okamžitě přihlášena ke klukům na kurz. A takhle zpětně myslím, že díky nim jsem u toho zůstala a i zůstanu. Jsem stresař, srab, panika ve vlnách všudypřítomná. Individuální a profesionální přístup Majkla i Pivase, kdy jsou ochotni stále dokola vysvětlovat, ukazovat, uklidňovat, učit, pomáhat je obdivuhodný a já jim za to moc děkuju.

A nejsou to jen oni. Všichni lidé, které jsem poznala na kurzech i na Salze byli moc fajn jak na vodě, tak večer u grilu a u vína... Zkrátka i když máte pocit, že výzvy, adrenalin a překonávání sám sebe není nic, co by vás zajímalo, možná prostě jen zatím nevíte, co je pro vás dobré. Stejně jako jsem to měla já.

Nela

________________________________________________________________________________________

Kajaková škola, Salza, Soča, Möll

červen 2020

Hedvika Jermanová

Tohle duo "Pivas + Majkl" nás hodně přitáhlo k vodě a kajakům. Už s nimi jezdíme 3. nebo 4. rokem a maximální spokojenost. Absolvovali jsme jak kajakovou školu, tak sjezdy zahraničních řek. Na vodě řád a disciplína, večer parta a pohodička. Pořád se ve svých dovednostech posouváme dál a tohle nás baví. S klukama je to na jistotu a pocit bezpečí a ten prostě v peřejích chceš mít.

Takže díky.

Hedvika

__________________________________________________________________________

Kajaková škola Möll, Enns

červen 2020

Martina Sedláková

Po přečtení několika příspěvků z “Referencí kajakové školy” Inge Outdoor, bych si i já ráda přihřála svou polívčičku. Vzhledem k tomu, že jsem už pár let jezdila na pohodově laděné, profesionálně zmáknuté a vodácky pro mě velmi přínosné kurzy na USD České Vrbné, rozhodla jsem se s klukama vyrazit i za hranice všedních dnů. Volba padla na červencovou akci “Ledovcové řeky Möll a Isel”. Vzhledem k letošní cestovatelsky složité situaci, to byl pro mě bohužel jediný zahraniční, vodácký výlet letošní sezóny.

Vyrazila skvělá, lety osvědčená parta pod vedením Pivase s Majklem, ke které jsem měla tu čest se přifařit. Co se týče programu jednotlivých dnů a plánování vodáckých tras, kluci samozřejmě na místě po pečlivém zvážení vodního stavu a „jetelnosti“ daných úseků volili pro nás ty nejlepší možné varianty. Nic nenechávali náhodě, vše pečlivě dokumentovali a večer samozřejmě rekapitulovali při videoprojekci, konzumaci gurmánských specialit a lahodných moků. Počasí nám přálo, vody teklo víc než dost a vzhledem k tomu, se nakonec namísto Iselu jela řeka Enns, která se ukázala jako velmi správná volba za dané situace. Byly to báječné 4 dny na vodě a už teď se těším na další akce vámi pořádané. Závěrem bych chtěla poděkovat všem „účastníkům zájezdu“ za báječnou atmosféru a přijetí do party. Klobouk dolů před vámi pánové (Pivas a Majkl)!!! To, s jakou elegancí a samozřejmostí berete na svá bedra zodpovědnost za skupiny, které máte na starost, je až neuvěřitelné! Nikde není cítit pruda a stres, přesto vše jede jak na drátkách, přesně tak, jak situace vyžaduje. Ten luxus, využít vašich dlouholetých zkušeností a znalostí s radostí využiji i příště! Je to prostě pohoda, kterou vřele doporučuji i zkušeným vodákům.

Martina

____________________________________________________________________________________________________

Kajaková škola USD České Vrbné, Salza

červen 2020

Ondřej Leifer

Pro začínajícího kajakáře (v podstatě i vodáka jako takového) si těžko dokážu představit lepší kurzy, než poskytují právě tihle borci. Vliv na to má především skvěle vyvážený poměr kamarádství a profesionality, který mají tihle dva za ty roky neskutečně v krvi. Anebo je to talent? Před začátkem kurzu se bezproblémově na všem domluvíte, nechybí vám žádné potřebné vybavení a zároveň se od první minuty vůbec necítíte jen jako klient, ale téměř jako dlouholetý kamarád. V takové atmosféře je pak chuť jít pádlovat a poslouchat užitečné rady o to větší!

Část kurzu probíhající na vodě má stejně vysokou úroveň; co jsem pociťoval jako stěžejní (i při srovnání s nejmenovanou CK pořádající kajakové kurzy), je to, že borci striktně dodržují pravidlo 5 lidí na jednoho instruktora. Moc dobře vědí proč. Díky tomu se nemlátíte na jednom úseku s příliš mnoho účastníky, ale hlavně na vás má daný instruktor čas a dokáže ohlídat situaci, když se nezadaří. A to vám hodně přidá na pocitu bezpečnosti, který je v počátcích velmi důležitý. Co je nutné rovněž zmínit, je samotné umístění začátečnického kurzu ve vodáckém areálu Lídy Polesné v Českých Budějovicích. Nabízí pohodové úseky k prvním záběrům na kajaku a zároveň veškerý komfort kempu na jednom místě, což není všude samozřejmostí.

Dle mého internetového průzkumu musím říct, že nabízené kurzy jsou v poměru cena/výkon asi nejlepší. Pro všechny, kdo přemýšlejí, že by se chtěli naučit jezdit na kajaku (uvedené ale bude platit i pro ostatní kurzy), musí být kurzy od Inge-Outdoor favorit číslo jedna. Je pak nanejvýš pravděpodobné, že se jako já a spousta lidí přede mnou stanete pravidelným návštěvníkem jejich kurzů.
Zdar!

Ondra

__________________________________________________________________________

Kajaková škola Salza

září 2020

Katka Zatloukalová

Nejlepší společnost kterou si na vodě můžete přát! Majkl s Pivasem jsou neskutečná dvojka! Na vodu jezdím čtvrtým rokem a letos jsem začala i s kajakem. Tři týdny zpět jsem vyrazila s klukama na Salzu a musím říct jen jedno a to BOŽÍ!!! Sice nejkratší, ale za to nejkrásnější dovolená, na které jsem kdy byla. Jak na instruktorském kurzu, tak v Českém Vrbném i na Salze je perfektně zmáknutá organizace, bezpečnost i zábava. Stejně tak pádlování neovlivňuje počasí, nebo večírek z předchozí noci. Dobrá nálada s klukama panuje vždycky.

Takže všem maximálně doporučuju a DĚKUJU!

Katka

___________________________________________________________________________

Kajaková škola USD České Vrbné

červen 2020

Šimon Janovský

Do kajakové školy jsem se přihlásil po čtyřech letech kajakového samostudia metodou pokus – omyl. Po čtyřech letech lokání vody, otloukání kolen a ohýbání pádel bylo posledním hřebíčkem plavání v Čertových proudech z pod převráceného raftu. Tehdy jsem pochopil, že tato metoda nemusí být vždy efektivní a hlavně bezpečná. O klucích z Inge- Outdoor jsem se dozvěděl od přátel z více stran a protože pohyb na divoké vodě miluji a rozhodně jsem to nechtěl zabalit, tak nebylo o čem přemýšlet. Poslal jsem přihlášku a za týden už jsme se setkali na USD v Českých Budějovicích. Kluci si nás hned rozebrali na dvě skupinky a šli jsme na vodu. Nejprve hezky pomalu, od základů a hlavně tempem které jsme byli schopni všichni vstřebávat. A i díky tomu, že Michal a Radek umí dobře odhadnout náladu a stav posluchačů, tak dostáváte přesně ten pocit bezpečí a jistoty který na vodě nejvíc potřebujete. Vědomí že si vás někdo hlídá a nenechá vás v bryndě kdyby se něco dělo. Během celého víkendu jsme pilovali různé techniky a za pouho-pouhého 2,5 dne u nás došlo k obrovskému posunu dovedností, který jsme si při nástupu do kurzu vůbec nedokázali představit. Nejen to, že jsem byl schopen kanál bezpečně sjet a mezitím vymetat i všechny vracáky což předtím nebylo vůbec myslitelné. Ale krom dobře známé první poloviny eskymáka jsem dokázal kdekoliv v kanále i spolehlivě ,,zvednout“ a jízdu si perfektně užívat.

Takže už je jasné, že příští rok s klukama vyrazím dál pilovat nejen na Salzu ale hlavně na mojí milovanou Soču. A dokonce možná i s přítelkyní, která má z divoké vody zatím ,,panickou hrůzu.“ Čili kurz bych shrnul jedním slovem: ,,FANTASTICKÝ!“ A když nad tím přemýšlím, tak mě napadá z čeho mám větší radost. Jestli z věcí které jsem se naučil, nebo z toho, že jsem konečně potkal spřízněnou partu. Ale oba pocity se vlastně vzácně násobí a doplňují…

Takže, kluci DĚKUJI!

Šimon

___________________________________________________________________________

Kajaková škola USD České Vrbné

červen 2020

Matěj Petrů

Kajaková škola byla naprosto parádní, do mého pádlování mi dala opravdu hodně, škoda deštivých večerů a toho že jsme pak moc nemohli posedět venku a popovídat. Musím teda uznat, že to bylo fyzicky dost náročný a že jsem se každý večer těšil do spacáku. Ale i proto si tenhle víkend rád zopakuju zase příští rok. Ještě jednou děkuju a přeju hezký a klidný zbytek roku.

Matěj

___________________________________________________________________________

Kajaková škola USD České Vrbné

červenec 2019

Aleš

Když se ohlédnu s odstupem několika měsíců zpět za kajakovou školou Inge-Outdoor.cz na USD v Českém Vrbném, fakt to stálo za ty bolavý záda a mokro v trenkách. Přátelský, ochotný a vtipný přístup, žádné zbytečné machrování, organizace v pohodě, snaha každému předat maximum toho, co kdo dokázal vstřebat a užitečné večerní video-rozbory našich grotesek v mírné alkoholové anestezii - asi aby to ego tolik nebolelo. Sešla se skvělá parta (ještě jsem na vodě nezažil špatnou, takže vlastně normálka). Perfektní bylo i prohození instruktorů a tím pádem i přístupů, postřehů, vedení a díky tomu i víceúrovňové vnímání vlastních chyb, potažmo v mém případě i přímo hovadin...

Dozvěděl jsem se všechno co mě zajímalo a dokonce i to, co jsem netušil. Ale hlavně jsem se naučil seřídit si kajak, elegantně vykrysit = omrknout místní ryby zblízka, spolknout bez přemlouvání vltavskou vodečku, vylévat a přenášet "necky" a dokonce si i podat pádlo nohou... :-) Kupodivu se i bez pomoci ze břehu sklouznout do vody, udržet jakž takž lajnu, trefit branku, najít vracák, pustit se kopřiv na břehu (čti: nebejt jako "mšice") a nebát se "zaparkovat" za rozhraním. Občas probliknul i takový zamlžený dojem, že ten potvora kajak (čti: já) udělal něco vzdáleně podobného tomu, co se po něm chtělo a sem tam se i podařilo bez úhony "zavěsit nebo přetraverzovat". Částečně jsem po těch pár dnech začal "vidět" a oceňovat co vlastně dělají ti, kteří to kajakování už umí a taky snad maličko vnímat, "číst" a odhadovat vodu.

Abych ale jenom nepochleboval, mám i zásadní výtku. Na školu jsem přijel se záměrem přejít z kánoe na packraft a odjel s tím, že si k pacraftu potřebuju nezbytně nutně koupit ještě ZET Raptora! Takže ten váš kurz mě celkově vychází na pěkných pár zlatých :-) Hele, stručně: Jednoznačně doporučuji všem, kteří se nebojí namočit a šilhají po kajaku, svěřit se do vypádlovaných pařátů Pivase a Majkla.

Díky chlapi a zase se někdy, někde potkáme.

Aleš

__________________________________________________________________________

Kajaková škola na Soče, kajaková škola Möll, Isel

srpen 2019

Jirka Magasanik

Bezvadná akce a skvěle připravená. Je vidět, že kluci z Inge-Outdoor v tom umí chodit. Znali perfektně aktuální situaci na řekách, když už někdo z nás zaplaval, tak loď i plaváčka odlovili na pár metrech, prostě profesionální přístup. Večerní rozbory videa byli poučné i zábavné, takž rozhodně palec nahoru. Nuda nebyla ani v kempu - fotbálek, volejbal, samozřejmě každý večer grilovačka.

Majkle, Radku, Vojto – díky.

Jirka

__________________________________________________________________________

Kajaková škola USD České Vrbné

září 2018

Radek Hromada

Nejsem na kajaku nováčkem. Pohybuji se po řekách v Česku, Rakousku, Slovinsku a Německu. Jakmile cítím, že potřebuji novou zkušenost nebo konzultaci, zavítám na stránky http://www.inge-outdoor.cz" a pokud mi to čas dovolí velmi rád se zúčastním akcí, které pořádají Majkl a Pivas. Známe se již téměř 5 let, ale pokaždé, když kluky potkám na některé z jejich akcí odnesu si vždy něco praktického pro další vodáckou kariéru. Letos v červenci jsem se přihlásil na kajakovou školu v Českém Vrbném na USD.

Díky jejich osobitému přátelskému přístupu se velmi rychle smazal počáteční rozdíl mezi těmi, kdo drželi kajakářské pádlo poprvé a mezi těmi kteří na divoké vodě už měli něco za sebou. Program na vodě i mimo ni v jejich podání byl standardně na jedničku a byl přizpůsoben každému individuálně dle jeho schopností a dovedností. Pro ty, kteří tyto stránky navštívili na doporučení nebo náhodou a chtěli by zažít skvělý víkend, najít nové kamarády a naučit se jak se bezpečně pohybovat na divoké vodě, tak neváhejte a přihlaste se na některý z kurzů Inge-Outdoor. Mé dojmy z těchto akcí bych shrnul krátce: Díky Majkle a Radku za vše a příští rok se těším na viděnou.

Radek

__________________________________________________________________________

Kajaková škola USD České Vrbné

červenec 2018

Pavel Ondráček

Ahoj Radku a Michale, kajakový kurz na kanále v Českém Vrbném byl perfektní a krásně jsme si to i s rodinou užili. Individuální přístup a pozornost, kterou věnujete svým klientům během výcviku, to se mi moc líbí. Výborná atmosféra, profesionalita a schopnost předávat lidem vodácké znalosti a dovednosti provázeli celý váš kurz. Díky moc!

Ahoj Pavel

__________________________________________________________________________

Kajaková škola USD České Vrbné

září 2018

Michal Straka

Moc chci poděkovat Pivasovi a Majklovi, za kurz jízdy na kajaku v Českém Vrbném. Strávil jsem tam nezapomenutelný víkend s instruktáží jízdy na kajaku. Celý kurz probíhal zábavnou formou s postupným navyšováním obtížnosti. Na kurzu jsem se naučil základní ovládání lodě a oba instruktoři se mnou měli zlatou trpělivost. Děkuji pánové!

Michal

_________________________________________________________________________

Kajaková škola na Salze

září 2017

Roman Eibner

Místo, organizace, srozumitelnost kurzu hodnotím na výbornou. Veškeré zapůjčené vybavení bylo v perfektním stavu. Poněvadž jsem začátečník, tak jsem rád, že Radek i Michal kurz přizpůsobili nám všem v kurzu a mohl jsem vše zdokonalovat postupně, čím se zvyšovalo i mé sebevědomí. Na kurz bych šel znovu s tou samou společností, protože vše šlapalo jako hodinky. Je vidět že lektoři Radek i Michal dělají, co je baví a vážím si jejich trpělivosti i humoru na vodě. Nic však nepodceňují, takže pokud je bezpečnost vaše obava, budete v dobrých rukou.

Ahoj Roman

_________________________________________________________________________

Kajaková škola na Salze

červenec 2017

Pavel Schafner

Když jsem v červnu dostal jako dárek poukaz na kajakovou školu pro pokročilé na Salze bral jsem to jako dobrý vtípek. Vždyť jsem sedel v kajaku jen dvakrát jednou v bazénu a jednou na Sázavě a nějak moc mi nechytil u srdce. Jenže vše změnil ten víkend v Rakousku ! Radek a pak i Majkl se mi věnovali a donekonečna opakovali základní věci a najednou se mi začalo dařit zvládnout tu peřej tu stupeň a začalo mi to bavit čím dál tím víc. V neděli jsem po sjeti Salzy už odjížděl domu jako nový začínající kajakář. Tak jsem si řekl že to musím zažít znova. Tentokrát jsem jel do Českých Budějovic na umělý kanál a zase na kurz od Inge-Outdoor jen pro začátečníky. Opět prima zážitek a bezva opáčko dovedností s kajakem. Od té doby jsem byl ve Vrbném ještě dvakrát dokud to počasí dovolilo a teď  budu chodit do bazénu trénovat eskymáka abych byl připraven na příští rok. Kajaku jsem propad díky těm dvou Radku a Majklovi . Mohu jen vřele doporučit.

A pánové příští rok určitě jak na Salze tak asi i s Vámi na Soče.

Pavel

_________________________________________________________________________

Kajaková škola na USD České Vrbné

červenec 2016

Petr Novotný

Celý víkend byl super zážitek a moc jsem si ho užil. Na začátku jsem měl pocit, že balancuji na míči a musel jsem si v hlavě neustále projíždět instrukce ... nájezd, rotace, závěs, náklon .....a byla z toho krysa :-) Nicméně pod profesionálním, metodickým a trpělivým vedením jsem některé věci začal dělat s jistotou a ježdění mě začalo strašně bavit. Speciálně po přesednutí ze Špunta do Raptora jsem měl pocit jak mnich kung-fu, když mu sundají závaží z nohou :-) Vybral jsem si vás na základě: náplně kurzu, znalosti Inge z Vltavy, blízkosti kanálu od bydliště, hodnocení od frekventantů kurzu, rozumné ceny, jednoznačně oceňuji Tvoje schopnosti předávání zkušeností, znalostí a skvělou komunikaci. Tempo kurzu bylo super, což se ukázalo v neděli, kdy jsme dobrovolně opustili kanál, ještě když tekla voda :-) Večer jsem pak měl pocit, jak kdybych hrál rugby s výběr anglických univerzit :-)

Petr

_________________________________________________________________________

Kajaková škola Salza

Září 2016

Bery

Já byl i s dětmi spokojený, výuka skvělá, hodně jsem si toho odnesl. Nenaučil jsem se sice všechno hned na místě, ale když jezdíme sami, vždy si vzpomeneme na výklad instruktora /tedy Vás/ co děláme špatně a jak by to mělo být dobře. Jen ta cena není zrovna lidová a někoho může odradit.

Bery

_________________________________________________________________________

Kajaková škola USD

Jirka Václavík

červenec 2016

Je jaro, nemůžu usnout, brouzdám po netu a vymýšlím, co nového bych mohl v létě vyzkoušet. Postupně vylučuju nová místa na horská kola i túry po horách. Co nějakou vodu? Vltavu už jsem jel mockrát a většina dalších řek v létě moc neteče. Co teda zkusit na vodě něco nového? Ale co? Něco rychlejšího, divočejšího? Ale jak? Raft? Projíždím videa a nacházím povedené kousky s kajaky. Ok, to by se mi líbilo, ale jak to asi funguje. Už jsem dost starý a možná trochu rozumnější, tak možnost, že si někde půjčím kajak a výbavu a nějak se to sám naučím, zavrhuju.

Brouzdám dál a prohlížím kajakové školy a konečně někdo, kdo je trochu v dosahu. Inge-Outdoor, kdo to sakra je? Ale jo, stránky mají dobrý, popis kurzu i nějaký to video tam je. A hele, když zajedu v červenci na tři dny na kurz do Budějek, tak se to naučím a další týden jedu na Salzu. Rozhodnuto, bude kajak. Chtělo by to ještě někoho sebou. Ok, to půjde, přeci mám spoustu kamarádů a známých, co jsou daleko větší sportovci než já. Ale chyba lávky, dlouho nikoho nemůžu přesvědčit, asi jsem u spousty lidí podcenil sílu jejich pudu sebezáchovy. Nakonec přece jen úspěch, sestřenice Bára shlédne video a zeptá se jen kdy? Tak už mám i „partu“ pro tenhle zážitek a může se vyrazit. V pátek v poledne, v den D, hodinu H, oba plni očekávání, s cílem naučit se a za týden už brázdit divoké vody Salzy, nasedáme do auta a vyrážíme směr České Budějovice. Po cestě se ještě ujišťujeme, že přece to nebude nic tak těžkého, když na videu to vypadá tak jednoduše a také, že přece nejsme úplná nemehla, abychom se nemohli rychle naučit alespoň nějaké základy. Na místo určení do Vodáckého areálu Lídy Polesné dorážíme s předstihem a sondujeme terén. Hele, to bude ono – složené kajaky u reklamního prutu Inge-Outdoor, ale nikde nikdo. Ok, počkáme, rozbalíme ležení kousek vedle. Za chvíli přichází Michal a hned se k nám hlásí, i když jsme se nikdy předtím neviděli. Sakra, asi je na nás poznat, že jsme kajakové panny. První dojem z obou kluků je super, s nimi to půjde. Ale žádné zdržování. S Bárou jsme jediní dva úplní začátečníci v červencovém kurzu, takže si nás bere na starosti Michal. V průběhu toho, jak se poprvé soukáme do veškeré výbavy, přičemž na nás musí být velmi zábavný pohled, nám Michal představuje kajak a vybavení a seznamuje nás s jeho používáním. Atmosféra je super a Majklovo podání rozhodně nenudí. Po víceméně úspěšném souboji s vybavením se i s lodí stěhujeme do blízkého přístavu na zcela klidnou vodu. Moje první usednutí do kajaku. Wau, pohodlné teda vypadá jinak. No nic, to dám. Po prvním spuštění na vodu přichází překvapení, trochu nemilé. Loď, i když jsem na kurz vyfasoval Raptora, není rozhodně tak stabilní jak jsem si představoval. Na ploše přístavu zůstáváme několik desítek minut a učíme se držet rovnováhu, pádlovat rovně, zatáčet, otáčet se a zkoušíme i první náklony. Tady také přichází moje první zkušenost s eskymáckým obratem, tedy s jeho první půlkou. Už po výuce v přístavu si začínám v duchu říkat, že to nebude tak jednoduché, jak jsem si říkal. Hlavně po prvním vysednutí z lodi, kdy jsem měl pocit, že mi místo nohou narostla kopyta, mi na vteřinu prolétla hlavou myšlenka na výlet do hor. Ale jen na vteřinu, protože po krátké přestávce se přesouváme na část kanálu s klidným proudem.

Na kanálu poznáváme sílu vodu z pohledu, jaký jsem dosud neznal. Začíná mi tady docházet, že způsob, jakým jsem doposud jezdil vodu, asi nebude ten pravý. Seznamujeme se s nájezdy do proudů a výjezdy z nich, cvičíme traverzy. Majkl je skvělý učitel, ochotně několikrát vysvětlí, předvede, zhodnotí a když je třeba vyloví utopenou loď. Čím déle si hrajeme v proudech, tím více mě to začíná bavit. Ke konci prvního dne už Majkl uzná za vhodné, pokřtít nás něčím těžším a sjíždí s námi první tři vlny kanálu, což kupodivu ustojíme.

Na konci prvního dne jsme oba plni zážitků a příjemně unaveni. Po konci na vodě se seznamujeme i s partou pokročilých kajakářů, kteří jezdili těžší úseky kanálu pod dohledem druhého z instruktorů Radka – Pivase. Nálada je skvělá, sešla se tu moc fajn parta lidí, tak se seznamovací večírek s grilováním za doprovodu zvuků kytar, i přes únavu, protahuje do pozdních nočních hodin. Jakmile ale zalezu do stanu, okamžitě usínám. V sobotu nás čeká celý den na vodě. Začínáme v lehčích proudech a pomalu přidáváme. Pod Majklovým vedením je to zábava. Nic se nehrotí a Majkl vše přizpůsobuje našim aktuálním schopnostem. Nyní už si úplně uvědomuji, že moje představy o rychlosti progresu na kajaku byly zcela liché, ale vůbec mi to nevadí, protože celý kurz je jedním slovem prostě super. Před koncem dne přichází na řadu i nácvik záchrany na divoké vodě, což je pro mě také zcela nový zážitek a nácvik si vyloženě užívám. Celý den je pak zakončen rozlučkovým večírkem spolu s promítáním našich výkonů na vodě, které dává hodně prostoru pro sebekritiku. Oba kluci jsou profíci ve svém oboru, tak dokážou pojmenovat všechny naše chyby i pochválit, když se něco povede. Neděle se nesla v duchu opakování naučeného a dalšího pokroku na proudech kanálu. Vyměnili jsme si instruktory, takže nedělním bossem byl Pivas, který je také výborným mentorem. I přes značnou únavu jsme brázdili vody kanálu až do odpoledne. Během kurzu se ze mě stal přeborník v polovičním eskymáku a vylévání lodi. Na druhou stranu jsem se naučil základy ovládání lodi a zásady jízdy na divoké vodě. Vše bylo pro mě víceméně nové, ale s pomocí obou kluků a jejich přístupem bylo vše zvládnutelné. Jejich metody jsou účinné a zábavné. Ani chvilku jsem se na kurzu nenudil. Původní představa, že další týden po kurzu budeme s Bárou schopni sjet na kajaku Salzu, se sice nenaplnila, ale ani to nebyl problém. Kluci nám nabídli možnost jet s nimi a Salzu sjet na Barace, čehož jsme rádi využili a zažili jsme s nimi další skvělý vodácký víkend plný nových zkušeností. Podotýkám, že nejsem žádný sportovec, spíš jsem kajakovou školu bral jako dovolenou. Po jejím absolvování bych si sám za sebe troufl v partě sjet na kajaku třeba klasický úsek Vltavy z Vyšáku do Zlaté koruny, nebo něco podobného. Vím, že se zúčastním i znovu a na kajak rozhodně nezanevřu. Kluci z Inge-Outdoor jsou správná volba pro všechny, kdo se chtějí na kajaku naučit a získat nové zážitky. Na všem jsme se s nimi bez problémů domluvili a jejich flexibilitu jsem si pak ověřil i na dalším kurzu v září, kdy jsem se v sobotu rozhodl přijet za nimi alespoň na nedělní ježdění.

Takže Majkle, Pivasi díky za skvělé zážitky a těším se na příští rok.

Jirka

__________________________________________________________________________

Kajaková škola na USD České Vrbné

červenec 2016

Jirka Jandera

Už jsem Ti to říkal, ale Tvůj kurz mohu hodnotit maximálně dobře. Místo skvělé (paradoxně souběžně pořádané závody vůbec nevadily). Dobře jsi zvládl i počet účastníků. Metodicky výborné. Bylo zajímavé, že i přes lehce rozdílnou úroveň účastníků kurzu se nikdo necítil "neopečován" - každý si našel to svoje a Ty jsi byl schopen dát každému pozornost, kterou potřeboval. To mohu říci za nás, ale vím, že i ostatní byli spokojeni. Navíc kurz probíhal ve velké pohodě - i počasí nám nakonec přálo. Skutečně nemám nic, co by se dalo vytknout. Mohu jenom poděkovat.

Měj se hezky, těšíme se na Salzu a opravdu díky moc.

Jirka

__________________________________________________________________________

Kajaková škola USD

září 2015

Hanka a Jarda Pekarovi

Rádi bychom poděkovali za nezapomenutelné zážitky, které jsme prožili na kajakářském kurzu společnosti Inge-Outdoor. Zpočátku bylo náročné v kajaku jen sedět, nicméně profesionalita instruktorů postupně minimalizovala strach a kurz se pro nás stal nádherným zážitkem. Maximální důraz byl kladen na bezpečnost, což jsme ocenili právě u dětí. Pedagogické zkušenosti lektorů a způsob jejich výkladu způsobil, že jsme se neustále bavili a čas utíkal jako voda. Hodinu od hodiny se tak každý z nás zlepšoval a třetí den nebyl problém najíždět do větších proudů a sjet i jez! Po dvou a půl denním drilování se zpočátku neuvěřitelné stalo skutečností: kajak poslouchal a strach vystřídala pýcha a široký úsměv.

Kurz byl rozhodně bezpečný, zábavný a krásnou ukázkou toho, že až teprve kajakování dělá z pobytu na vodě opravdovou radost.

Hanka a Jarek

__________________________________________________________________________

Kajaková škola USD

Květen 2014

Zuzana Kadlecová

Ahojte kluci,
vím, že píšu se značným zpožděním, ale lepší někdy než nikdy. Absolvovala jsem s Vámi začátkem září loňského roku kajakářský kurz, na který jsem původně ani neměla v úmyslu jet a musím říct, že jste ve mně probudili novou vášeň a nadšení pro něco nového. Jako vystudovaný tělocvikář si troufám tvrdit, že struktura kurzu byla velmi dobře vymyšlená, dozvěděli jsme se vše co jsme chtěli a naučili jsme nejen základy, ale i něco navíc. Velmi kladně hodnotím, že kurz (i díky tomu, že nešlo o licenci) byl postavený velmi flexibilně a vy jste pracovali i mimo vyhrazené časy, snad to při pohledu na naše nadšení ani jinak nešlo. Byla jsem velmi spokojená a nadšená a můžu jen doufat, že si mezi tou spoustou svých dalších aktivit, najdu čas a do kajaku se co možná nejčastěji posadím.

Takže myslím, že neudělám chybu, když řeknu díky moc za celou naši olomouckou partu.

Zuzka